Close
(0)
Nie masz żadnych produktów w koszyku.
Szukaj
Filters

eSim - co to jest, jak działa - zalety.

eSIM – co to jest, jak działa i zalety

Technologia SIM krok po kroku

Do tej pory byliśmy uzależnieni od kart SIM w tradycyjnej formie, czyli kawałka plastiku z microchipem. Zresztą – do takiego rozwiązania zdążyliśmy się przyzwyczaić, bo znana nam wszystkim karta „mini” została wprowadzona w 1996 roku. Rozwój technologiczny i cyfryzacja postępują jednak coraz szybciej, a kolejne generacje kart SIM stawały się coraz mniejsze, począwszy właśnie od „mini”, przez „mikro”, aż po „nano” do teraz, gdy jesteśmy u progu wprowadzenia eSIM.

Czy eSIM całkowicie zastąpi tradycyjne karty SIM? Z czasem zapewne tak, jednak wiele zależy nie tylko od producentów smartfonów lecz też od operatorów komórkowych.

Co to jest eSIM

Karta eSIM („Embedded SIM”) to po prostu mały moduł z chipem o wymiarze ok. 5×6 mm na stałe zamieszczony w danym urządzeniu. Karta eSIM nazywana jest inaczej kartą cyfrową SIM czy kartą elektroniczną bądź wirtualną. Jest to rozwiązanie wygodne i elastyczne o czym więcej poniżej. Rozwiązanie wydaje się naturalnym krokiem w postępie mobilnych technologii i ewolucją w procesie cyfryzacji całego świata. Co więcej, rozwiązanie eSIM zostało wprowadzone już w poszczególnych urządzeniach przez przez kilku największych, światowych producentów, w tym w polskim mPTech! W ofercie posiadamy ciekawy model myPhone z eSIM – myPhone Now eSIM oraz dwa wzmocnione i wszechstronne smartfony HAMMER z eSIM – Blade 3 oraz Explorer PRO.

Jak działa eSIM

Dla pełnego wykorzystania eSIM, mimo, że jest on wbudowany w smartfon czy inne urządzenie, niezbędne są wsparcie operatora komórkowego i udostępnienie przez niego usług związanych z eSIM.
eSIM i dany profil jest generowany bowiem przez operatora w formie kodu QR, lecz można zaimplementować go też ręcznie, jednak zawsze uzależniony jest od usług danej sieci. Dopiero po tym możliwe jest standardowe połączenia z siecią, lecz w zupełnie nowym wydaniu. eSIM pozwala bowiem utworzyć unikalny profil użytkownika i zakodować wszelkie dane wirtualnie. Niesie to ze sobą wiele korzyści – przykładowo: ofertę operatora można niemal całkowicie spersonalizować pod własne potrzeby, a w razie zmian, czy aktualizacji przeprowadzić je zupełnie zdalnie, bez wizyty w salonie.

Aby wdrożyć zmiany wystarczy jedynie pobrać odpowiednie dane, które zakodujemy na swoim smartfonie, – proces ten przebiega w systemie OTA (Over-the-Air). W efekcie eSIM umożliwia też łatwiejszą
i szybszą zmianę usług, jak i samego operatora (nie trzeba już fizycznie wkładać kart SIM ani zamawiać zestawu startowego podczas zmiany operatora). Co więcej, eSIM umożliwia korzystanie na jednym module (chip w telefonie) z usług kilku operatorów równolegle. Jednocześnie, eSIM likwiduje szereg trudności: brak potrzeby otwierania slotu z kartą czy np. konieczności przycinania karty do formatu nano.

Z tego względu eSIM powinien z sukcesem przyjąć się nie tylko w smartfonach czy telefonach, lecz też w inteligentnych gadżetach i smart zegarkach.

Zalety eSIM

Smartfon czy telefon z eSIM ma wiele zalet, a te wspomniane powyżej to dopiero początek. eSIM zapewnia takie korzyści jak:

  • większe bezpieczeństwo – w przypadku zagubienia czy kradzieży telefonu wbudowana karta SIM pozwoli na łatwiejsze zlokalizowanie urządzenia. Jednocześnie, fizyczne usunięcie modułu jest o wiele trudniejsze niż standardowej karty SIM, więc trudniej odblokować urządzenie i z niego korzystać. Bez hasła głównego nieodpowiednia osoba nie będzie w stanie wprowadzić zmian w urządzeniu.
  • możliwość korzystania z tego samego numeru i pakietu danych na wielu urządzeniach – karta eSIM ma pozwolić na zarządzanie poprzez jedną umowę większą liczbą urządzeń: smartfonu, smartwatcha i innych.
  • oszczędność czasu i wygodniejsze przełączanie się między operatorami – w razie konieczności, czy np. podczas podróży zagranicznych, aby skorzystać z usług innego operatora i przełączyć się oraz aktywować eSIM w lokalnej sieci, będzie wystarczył zakup odpowiedniej oferty przez internet i pobranie jej prosto na telefon (zwykle przez zeskanowanie QR-code). Pozwala to uniknąć opłaty roamingowej i jest znacznie prostsze niż zakup startera w sklepie stacjonarnym.
  • większa oszczędność miejsca w nowoczesnych smartfonach – dzięki zminimalizowanym rozmiarom karty i rezygnacji ze slotu, producenci telefonów komórkowych zyskują większą przestrzeń na inne podzespoły: większą baterię, czy stworzenie jeszcze bardziej smukłego modelu.
  • to duża szansa dla operatorów wirtualnych i pozostałych operatorów komórkowych, bo eSIM to też znaczna oszczędność dla nich samych – firma może ograniczyć się jedynie do ich wirtualnej sprzedaży (pozwala to uniknąć produkcji pakietów startowych, utrzymania salonów, zatrudniania aż tak wielu sprzedawców).

A to zapewne jeszcze nie wszystkie korzyści płynące z eSIM. Sama technologia jest bardzo rozwojowa i kolejne funkcje oraz zalety będą pojawiać się zapewne z czasem, wraz z rosnącą popularnością technologii i rosnącym zaangażowaniem operatorów.

Modele z eSIM

myPhone i HAMMER już oferujemy smartfony z eSIM. Jesteśmy pierwszym polskim producentem, który wprowadził do oferty modele z eSIM i tym samym wyznaczamy kierunek dla rozwoju dla innych. Wszyscy trzymamy mocno kciuki za rozwój tej technologii.

Pozostaw komentarz